Zprávy z brigád na Márnici

novomanzele.jpg

Během posledních tří brigád v márnici se nám podařilo úspěšně dokončit trámový strop, který je nakonec sestaven z 11 sedmi metrových trámů. Jedenáctý trám, se kterým se původně nepočítalo, byl osazen z praktických důvodů, neboť podlaha v patře vycházela při zachování délek podlahových prken přímo mezi trámy do volného prostoru. Nebýt tedy tohoto trámu, bylo by zapotřebí mnohem více podlahových prken.
Poslední brigády se nás sešlo (i přes dovolené) dostatek chlapů, proto práce probíhaly nad očekávání dobře a chvílemi mi to připadalo jak v hodinovém strojku Made in Swicerland. Někdo míchal u míchačky, někdo nosil maltu, někdo ji vyhazoval na lešení, někdo zdil, někdo zodpovědně vypodkládal trámy tzv. na provázek, někdo natíral trámy přípravkem proti dřevokazným houbám, někdo uklízel... prostě radost pohledět. Ten "někdo" byli: Libor Pečený, Jan Blažek, Zdeněk Ulrych, Josef Pánek, Jirka Fišer, Pavel Čech, čímž tímto svým kolegům děkuji za spolehlivost. Úspěšné položení jedenáctého trámu jsme symbolicky zapili slivovicí, kterou Libor přinesl jako "zápisné". Škoda že Jarda s Karlem si nemohli s námi připít, ale přáli jsme jim jejich odpočinkovou dovolenou a mávali zasněně směr Morava... Měli jsme radost, že se nám to podařilo úspěšně zvládnout. Když si vzpomenu, jak lehce někdo kdysi dávno strop s trámy řezal a boural v porovnání s tím, jak jsme ho pracně museli v malém prostoru znovu budovat, je to úsměvné.
Shodou okolností přijel na hřbitov mladý novomanželský pár, proto jsme požádali o společnou fotografii v tento slavnostní den pro novomanžele i pro nás. Chtěl bych tímto za nás všechny poblahopřát novomanželům do života mnoho dobrého, lásky a porozumění.
Kromě osazování trámů jsme dozdívali cihlou vnitřní obvodové zdivo. Protože jsme se nakonec po diskusi rozhodli komín dostavět z nově koupených betonových prefabrikátů, upotřebili jsme beze zbytku cihly ze zbourané příčky, které jsme měli původně uschovány pro dozdění komínu v patře. Chtěl bych poděkovat Pavlu Čechovi, který nám daroval své již nepotřebné šamotové dílce do komínu. Příští sobotu 4.srpna nás tedy čeká dozdění třímetrové části komínu v patře pod střechou. Přijďte nám pomoci milý Šenováci.
Václav Frömmel, předseda sdružení