Jak pokračují brigádnické práce v bývalé Márnici?

tramy1.jpg

Chtěl bych nejdříve poděkovat ochotným lidem, kteří reagovali na naší zveřejněnou výzvu v minulém čísle Šenovských listů a naší pokladnici Hance Brzkové předali obálky. S potěšením děkuji manželům Marii a Františkovi Kučerovi, kteří poskytli dar v hodnotě 1000,-Kč, dále paní Olze Pröllerové, která nám dala dar v hodnotě 500,-Kč, dále paní Marii Hruškové, která nám dala dar v hodnotě 400,-Kč a paní Janě Vinkelhoferové, která nám darovala 600,- Kč a dárci (který si nepřál být zveřejněn) v hodnotě 2000,-Kč. Nakonec chci poděkovat německým občanům z Halle, paní Friederike Fuchsové a Erice Drescherové, kteří nám darovali 50,- Euro. Celkem jsme tedy prozatím vybrali 5700,- korun. Zbývá nám tak ještě sehnat nemalou částku v hodnotě 32.300,- Kč. Věřím ale, že se najdou další dárci a budu jim moci v dalším čísle Šenovských listů poděkovat.
Z pily v Častalovicích nám zdarma pan autodopravce Jonáš z Nového Oldřichova (moc děkujeme) přivezl deset sedmimetrových trámů v hodnotě 15053 korun pro budoucí strop v objektu bývalé Márnice, který byl v minulosti stržen. Ptáte se možná proč zrovna z pily v Častalovicích? Protože v České Kamenici byli v nabídce o dva tisíce korun dražší a my šetříme každou korunu. Čeká nás tedy formou několika brigád usadit trámy na svá původní místa, a tím zpevnit stávající krov tak, aby jsme mohli v létě pokrýt střechu původní fialovou břidlicí. Než k tomu ale dojde bude nutné trámy přebrousit a napustit přípravkem proti dřevokaznému hmyzu a houbám.
O minulých brigádách jsme zbourali cihelnou příčku, čímž jsme opticky zvětšili výstavní prostor pro budoucí expozici muzea lustrů. Libor Pečený si vyloženě zamluvil bourací "destruktivní" práce, zřejmě aby "vybil" svou mladou energii (Libore chápu, že v paneláku se bourat nic nedá :)). Dalším ochotným "bourákem" byl Jára Vrtiška, a tradičně Karel s Jardou, kteří nevynechají téměř žádnou brigádu. Olga Jelínková se svým synkem Šimonkem pro změnu natírali při slunečném počasí druhým nátěrem ploty a zábradlí u schodiště.
V poslední náročné brigádě jsme v první etapě položili na svá místa prvních pět stropních trámů z deseti. Nebyla to žádná legrace, neboť jedinou možností jak vrátit trámy do původních otvorů ve zdi je využít složitě okenních otvorů. Stavěli jsme tedy lešení před Márnicí i v Márnici. Sedm chlapů dravců spolu se mnou: Karel Hrůzek, Jarda Brzek, Libor Pečený, Zdeněk Ulrych, Pavel Vobořil a Pavel Čech (původně šel jen "zalévat" na hřbitov) v odpolední brigádě dokázalo proměnit úsilí ve vítězný úsměv. Paní Blažková nám na brigádu přinesla plný pekáč dobré tříbarevné buchty, ale věčný šprýmař Jarda byl zklamán, že tam není prý žádný maso :). Děkujeme tedy i za malou a chutnou pozornost v doplňování sil. Pivní službu na dodržování pozitivního pitného režimu jsem si vzal prozatím já, ale doufám, že mne brzičko brzko někdo vystřídá.Tak jsme zas o kousek dál. Díky všem!
V nejbližších brigádách nás čeká dokončení usazování trámů a dozdít původní komín, který byl v minulosti v prostoru půdy zbourán.
Letos na podzim "o dušičkách" plánujeme udělat den otevřených dveří pro nejširší veřejnost. Budete se moci na vlastní oči všichni přesvědčit o našem úspěšném brigádnickém úsilí. Chtěl bych tedy vyzvat další ochotné občany, aby se spolu s námi zapojili do brigád, které máme z pravidla v sobotu od 9:00 do 12:30 hod. Práce bude jistě pro všechny dost. Přidejte se k nám a buďte již od počátku u proměny objektu bývalé Márnice v naučnou expozici Muzea lustrů a pamětní síň Eliase Palmeho.
Václav Frömmel, předseda sdružení

PřílohaVelikost
natirani_plotu.jpg212.16 KB
simonek_betonuje.jpg208.78 KB
borani_pricky0.jpg40.22 KB
bourani_pricky.jpg57.75 KB
privezli_tramy.jpg215.67 KB
stavba_leseni.jpg46.53 KB
tramy.jpg203.27 KB
tramy1.jpg47.15 KB
tramy2.jpg207.43 KB
tramy3.jpg213.15 KB
tramy4.jpg45.43 KB
siesta.jpg70.06 KB