Pojďme společně přeměnit márnici v muzeum svítidel

pohodar_jarda_a_fajfka.jpg

10. prosince 2011 proběhla vizuální přednáška v konferenčním sále nad knihovnou Městského Úřadu pod názvem "Pojďme společně přeměnit márnici v muzeum svítidel". Za účasti občanů Kamenického Šenova a zastupitelkyně Jitky Bouchalové (zastupitel Pavel Čech se omluvil a jiní zastupitelé města či radní nepřišli) byla prezentována naše vize přeměny objektu muzeum svítidel a jeho otevření veřejnosti v roce 2014 ve výročí 290 let od započetí výroby skleněných svítidel panem Josefem Palmem na Práchni. Současně to bude 110 let od výstavby budovy márnice roku 1904 v secesním stylu. Do budoucí sezónní expozice muzea přislíbili zapůjčit či darovat předměty a historické materiály pan Petr Nemlein, Jaroslav Brzek a pan Petr Rath z Vídně. Kromě naučné ukázky výroby skleněného lustru podle plánu firmy Eliase Palmeho, bude zde i vytvořena pamětní síň na nejvýznamnějšího obchodníka s lustry Eliase Palmeho a jeho rodiny. Přáli bychom si, aby se co nejvíce občanů zapojilo do obnovovacích prací na objektu, případně darovali pro expozici vhodné historické předměty, dokumenty, či nářadí.
V druhé půli byl promítnut fotopříběh všech prací na obnově, posunutí bran a výstavby hřbitovní zdi v uplynulém roce 2011. Připomenul jsem zde mnohé veselé historky "z natáčení" s poděkováním všem ochotníkům a vyzval ostatní občany ke spolupráci.
Součástí našeho setkání bylo i malé plánované překvapení, kdy se rozhodl kolega Miloš Macháček předat hodnotný a praktický dar Jaroslavu Brzkovi, který svou ochotou, pracovitostí a nezměrným humorem nás všechny při brigádách obohacuje. Jelikož Jarda Brzek shodou okolností poslední tři roky svůj narozeninový den prožil vždy na brigádách Os. NA VÝSLUNÍ, chtěli jsme mu tímto oplatit jeho ochotu a dobré srdce. A protože Jarda Brzek kouří od svého útlého mládí a doposud ještě nepřestal, dostal originální fajfku z limitované série od předního evropského řezbáře, kvalitní tabák a pravý korsický rum. A protože jeho drahá polovička Hana mu toleruje jeho "brigádnické výlety", předal jsem jí za nás Výsluňáky žlutou kytici, jako poděkování a také aby nadále s úsměvem tolerovala jeho častou nepřítomnost doma . Nakonec byli všichni zúčastnění pozváni k přípitku svatomartinského vína a drobného pohoštění.
Chtěl bych tímto poděkovat za dobrý nápad a veškerou podporu panu Miloši Macháčkovi a také za přípravu výborného i výtvarně pojatého pohoštění paní Martině Blažkové. Všem nám moc chutnalo.
Přeji tedy všem svým kolegům Výsluňákům i jiným ochotným občanům v roce 2012 elán, zdraví a dobrou náladu nejen při brigádách. Zapojte se spolu s námi i Vy občané Kamenického Šenova. Příležitostí bude v letošním roce více než dost. Vše důležité k jednotlivým kulturním akcím i k brigádám naleznete na webových stránkách www.navysluni.net.
Kdo by chtěl spolu s námi pravidelně pomoci a chtěl by být aktuálně informován o jednotlivých brigádách, ať zanechá své mobilní telefonní číslo u paní Hany Brzkové (tel.: 605 568 438). Naším nepsaným pravidlem je, že pokud nemůžete přijít na brigádu pošlete paní Brzkové v odpovědné SMS omluvu. Víme tak zaručeně kdo nepřijde a na ostatní se vždy těšíme.
Václav Frömmel, předseda Os. NA VÝSLUNÍ

PřílohaVelikost
korsicky_rum.jpg307.42 KB
kytice_hance.jpg49.73 KB
manzele_brzkovi.jpg37.59 KB
diskuse_behem_prestavky.jpg74.67 KB
josef_a_svatomartinske_vino.jpg45.28 KB
prislib_novych_brigadniku.jpg67.49 KB