Návrat podoby původního štítu fasády Márnice

13/04/2012 08:00
13/04/2012 18:00
stit_.jpg

Ve středu jsme začali od 8 hodin s Karlem Hrůzkem, Jardou Brzkem a Járou Vrtiškou stavět lešení do štítu bývalé Márnice. Práce šla po chvílích zmatku se stojnami dobře, až na to, že nikdo z kolegů nechce dobrovolně vylést do šestimetrové výšky spolu se mnou. Chtěl bych poděkovat Járovi, že se překonal a přes závratě byl ochotný dostavět lešení až nahoru.
Bourání omítek trojůhelníkového nepůvodního tympanonu s pomocí elektrického kladiva začalo. Podle dochovaného původního plánu z roku 1904 stavitele Richtera, byla podoby štítu zcela jiná. Odkrytí omítek potvrdilo mou domněnku. Objevil se zbytek dolní části kruhu vyskládaného z cihel. Začala tak práce na obnovení a dozdění štítu do původní podoby. Kluci bezpečně dole čistili cihly a nakládali maltu do kýblového výtahu na pohon mých rukou.
Klempíři pana Siváka úspěšně pokračovali s oplechováním střechy Márnice a osadili již dvě střešní okna. Původně měla být obě okna na straně střechy do hřbitova, ale jelikož krokve byly hustě u sebe, nezbylo než osadit okna jen v prostoru, který to dovoloval. Musel jsem tedy slevit ze své ideální představy... Jojo, předci vůbec nepočítali, že za sto let budeme měnit i půdu objektu k výstavnímu prostoru. Z tohoto důvodu bylo nutné půdní prostor prosvětlit. Ponurý prostor tímto dostal své světlo, jako by se začal probouzet ze svého dávného spánku.
Včerejší plánovaná brigáda nám ale propršela, tak snad zítra a v sobotu s prácemi opět trochu popojdeme k našemu vytouženému cíli.
Kéž by přišli navíc i ti co se výšek nebojí, přátelé mladších ročníků je Vás zapotřebí. :)
Václav Frömmel, předseda sdružení

PřílohaVelikost
leseni.jpg76.1 KB
ruce_nohy.jpg114.83 KB
nepuvodni_tympanon_.jpg201.22 KB
objev_casti_kruhu_.jpg215.74 KB
stresni_okna.jpg194.26 KB
stit_.jpg437.33 KB